ПРОФІЛАКТИКА ВОДНО-НІТРАТНОЇ МЕТГЕМОГЛОБІНЕМІЇ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ.

Дата: 21.06.2023 13:49

ПРОФІЛАКТИКА ВОДНО-НІТРАТНОЇ МЕТГЕМОГЛОБІНЕМІЇ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ.

Метгемоглобінемія найчастіше спостерігається у людей, які проживають у сільській місцевості, де поширено використання води із децентралізованих джерел водопостачання (колодязі та неглибокі індивідуальні свердловини).

Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо перших трьох років життя, пов’язаний, насамперед, із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. Тому групою підвищеного ризику являються діти до 3-х років, а особливо немовлята віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм³. Чутливі до нітратів також особи похилого віку.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, необхідно:

- не вживати воду для пиття із колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники, а також не використовувати її для приготування сумішей в дитячому харчуванні;

- стежити за якістю води, призначеної для харчування та пиття дітей до 3-х років. Якщо в ній виникають сумніви, використовувати бутильовану воду;

- при перших клінічних ознаках отруєння у дітей (проносах, розладах серцево-судинної системи, синюшності шкіряних покровів) негайно звертайтесь за кваліфікованою медичною допомогою;

- утримувати колодязі та свердловини в належному санітарно-технічному стані – звернути увагу на наявність герметичної (без тріщин) відмостки, накриття, кришки, підставки для відра. Відповідно до санітарних вимог щорічно проводити обстеження бюветів, колодязів та каптажів джерел, їх поточний ремонт, чищення та дезінфекцію.

- використовувати  воду для питних потреб лише після отримання інформації щодо її відповідності діючим санітарним нормам на підставі проведених лабораторних досліджень;

- не використовувати воду з колодязів, поблизу яких є джерела забруднення – вигрібні ями, гноєсховища тощо;

- не допускати миття транспорту та вигул тварин (птиці) поблизу колодязя;

- у побуті використовувати фільтри для очистки води, адже вони значно покращують її якість;

Зверніть увагу! Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність.

Дотримання цих порад допоможе зберегти здоров’я Вам і вашим близьким.