СИЛЬНІ ВІТРИ, ШКВАЛИ ТА СМЕРЧІ

Сильні вітри, шквали та смерчі – стихійне лихо, яке виникає в будь-яку пору року. Синоптики відносять їх до надзвичайних подій із помірною швидкістю поширення, тому найчастіше вдається оголосити про  штормове попередження.

Фактори  небезпеки сильних вітрів, шквалів та смерчів:

-     травмування, а часом і загибель людей;

-     руйнування споруд та систем життєзабезпечення, доріг та мостів, промислових і житлових будівель.

Сильні вітри, як правило, супроводжуються зливами, що призводять до затоплень місцевості.

Дії при отриманні загрози штормового попередження і під час стихійного лиха:

-     Уважно слухайте інформацію по телевізору та радіоприймачу про обстановку (час, напрямок руху та силу вітру), рекомендації про порядок дій.

-     Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.

-     Підготуйте документи, одяг та зберіть найбільш необхідні і цінні речі, невеликий запас продуктів харчування на декілька днів, питну воду, медикаменти, кишеньковий ліхтарик, приймач на батарейках.

-     Підготуйтесь до відключення електромережі.

-     Поставте на підлогу речі, які можуть впасти і спричинити травми. Не ставте ліжко біля вікна.

-     Щільно закрийте вікна, двері.

-     Сховайтеся в підвалі або віддаленому від дерев і будинків погребі.

-     Не намагайтесь перейти в іншу будівлю – це небезпечно.

-     Не користуйтеся ліфтами. Електромережу можуть раптово вимкнути.

-     Зупиніться, якщо ви їдете автомобілем. Виходьте і швидко ховайтесь у будівлі.

Дії після стихійного лиха:

-     Допоможіть, по можливості, постраждалим, викличте медичну допомогу тим, хто її потребує.

-     Переконайтесь, що ваше житло не отримало ушкоджень.

-     Не користуйтеся відкритим вогнем, освітленням, нагрівальними приладами, газовими плитами і не вмикайте їх доти доки не будете впевнені, що не має витоку газу.

-     Не виходьте відразу на вулицю – після того, як вітер стихне, через кілька хвилин шквал може повторитися.

Будьте обережні, виходячи з будинку. Остерігайтесь: частини конструкцій та предметів, які нависають на будинках; обірваних дротів від ліній електромереж; розбитого скла та інших джерел небезпеки.