Відповідальне батьківство – що це?

Дата: 26.06.2023 20:00

Актуальність тематики відповідального батьківства є безумовною в контексті зниження народжуваності, погіршення шлюбно-сімейної динаміки, поширення неповних сімей, зростання масштабів сирітства, наявності випадків жорстокого поводження з дітьми тощо. Не менш важливими є медико-соціальні аспекти цієї проблеми, пов’язані з культурою статевого виховання, утвердженням активної самозбережувальної поведінки, необхідністю соціальної підтримки молоді. Філософія відповідального батьківства має стати основою як соціальних практик, так і сучасної сімейної політики, забезпечити її орієнтацію на задоволення інтересів батьків і дітей, на розвиток людського та соціального капіталу.

Народження дитини для більшості людей є однією з найважливіших подій у житті. Саме тому у ході вивчення феномену батьківства, окрім інституційних та нормативно-правових аспектів, потрібно враховувати й емоційну та психологічну складову: батьки народжують дітей для реалізації своєї психологічної потреби, прагнуть продовжити себе в дітях, дарувати любов. Якщо батьківство – це більшою мірою біологічне та соціальне явище, то відповідальне батьківство – вияв індивідуальної та соціальної відповідальності. Адже сам факт наявності дітей не означає, що батьки відповідально виконують свої батьківські функції. Компонент відповідальності у батьківстві має дуалістичний характер: з одного боку батьки відповідальні перед суспільством за виховання його нових членів, з іншого – це вияв особистої соціальної відповідальності.

Усвідомлене батьківство – це взаємодія батьків чи осіб, які їх замінюють, між собою, з іншими членами сім’ї, включаючи дітей, результатом якої є створення найбільш сприятливих умов для повноцінного, гармонійного особистісного і соціального розвитку дитини на всіх етапах її життя.

Діти – це наш скарб. І від того, як ми їх виховуємо, що в них вкладаємо залежить їх розвиток та подальше життя. На жаль, дуже часто діти страждають від байдужості батьків та не відчувають від них підтримки. Саме тому під терміном «відповідальне батьківство» слід розуміти – це не лише хороше ставлення до дитини, не просто виховувати та водити її до школи, а з дитиною потрібно жити її інтересами, цікавитись її життям, приймати її такою яка вона є та розуміти її.

Відповідальне батьківство передбачає такі стадії:

- планування та народження дітей;

- виховання та розвиток дітей;

- підтримання родинних стосунків.

Основною складовою відповідального батьківства є збалансованість різних сторін виховання:

Комунікативна складова – це регулярне спілкування з дитиною, адже потрібно бути в курсі того, що відбувається в житті дитини, які в неї інтереси, чому більше надає перевагу.

Емоційна складова – потрібно не лише слухати дитину і говорити на важливі теми, а й бути порадниками, помічниками, давати їй можливість обговорювати проблеми та ділитись своїми враженнями.

Нормативна складова – батькам потрібно виступати в ролі експерта, який має певний досвід і означає, що дитину потрібно вчити слідувати правилам, які  закладені в суспільстві.

Економічна складова передбачає створення батьками належних матеріальних умов для розвитку дитини.

Засади відповідального батьківства:

• Любіть свою дитину!
  • Приймайте дитину такою, якою вона є!
  • Вірте та довіряйте своїй дитині!
  • Постійно вивчайте особистість дитини, не думайте, що Ви все про неї знаєте!
  • Показуйте дитині, що вона є для Вас важливою!
  • Дайте зрозуміти дитині, що її справи є важливими для Вас!
  • Приділяйте увагу формуванню вольових рис, привчайте дитину до праці, напруги й виконання необхідних справ, навіть тоді, коли це не дуже приємно!
  • Допомагайте дитині виконати те, чого вона ще не вміє!
  • Дозволяйте дитині робити свій вибір, приймати власне рішення!
  • У разі конфліктів, засуджуйте не саму дитину, а її вчинок!
  • Прислухайтеся до думки дитини!
  • Будьте ввічливі з дитиною!
  • Проводьте разом із дитиною вільний час!
  • Допомагайте дитині розвивати її здібності!
  • Піклуйтеся про забезпечення безпеки й основних життєвих потреб дитини!