«Чому ти загинув, а я живий?»

Дата: 13.07.2023 18:31

«Чому ти загинув, а я живий❓»

Коли людина втрачає когось із найближчих, може сформуватися синдром «вцілілого». Це відчуття провини через загибель родичів чи друзів та беззаперечна впевненість: «якби я повівся інакше, ти міг би вижити».

💬 «У такій ситуації фахівець допомагає розірвати минуле та теперішнє. Так, синдром «вцілілого» формується в думках. Той, хто лишився в живих, свою «провину» зазвичай фіксує в одній точці. І вважає, що якби міг повернутися назад і саме у той момент щось змінити – наслідки були б іншими. Психологи працюють над розривом цього зв’язку», – пояснила у прямому ефірі на сторінці Безбар'єрність та Координаційний центр КМУ / Mental Health UA психологиня, учасниця проєкту «Психосоціальна підтримка під час війни» Тетяна Єрмолаєва.

Близькі люди теж можуть допомогти подолати цей синдром. Твердо й спокійно проговорювати: «Твоєї провини в тому, що сталося, немає». Як не дивно, найбільш дієвими є прості речі та прості слова.

Як пережити втрату?

◾️ зберігати контроль за своїм життям

◾️ дотримуватися режиму дня

◾️ піклуватися про себе

◾️ виділити дозований час на горювання

◾️ не перебільшувати з візитами на кладовище

◾️ подякувати людині, яку втратили, попрощатися та відпустити

◾️ навчитися приймати допомогу інших

Цикл ефірів з фахівцями відбувається у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? за ініціативою Олена Зеленська.

Записи усіх ефірів доступні за цим лінком 📲 bit.ly/46rKBix

Більше порад із самопідтримки та турботи про інших – за посиланням ▶️ bf.in.ua/turbota

#тияк #mentalhealth #психічнездоровя

#bezbariernist #безбарєрність #barrierfree