Пенсія у зв'язку з втратою годувальника

Дата: 06.02.2024 10:51

Пенсія у зв'язку з втратою годувальника

Призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні.

До непрацездатних членів сім’ї належать, зокрема:

•  чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або віку, передбаченого статтею 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”*;
  •  діти до 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;
  •  діти, які навчаються, – до завершення навчання, але не довше 23 років; діти-сироти – до 23 років;
  •  чоловік (дружина), один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся годувальника незалежно від віку і працездатності, які не працюють і зайняті доглядом за дитиною годувальника до досягнення нею 8 років.

При цьому дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на його утриманні.

* – пенсії у зв’язку з втратою годувальника за загиблого військовослужбовця призначається батькам, дружині (чоловіку) на 5 років раніше пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України
від 09.07.2003 № 1058 “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, або якщо вони мають право на дострокову пенсію за віком, або на пенсію на пільгових умовах.

Пенсія у зв'язку з втратою годувальника із солідарної системи.

Умови призначення та розміри визначені Законом України від 09.07.2003 № 1058 - IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (статті 36 – 39).

Призначаються за наявності у годувальника на день смерті страхового стажу від 1 до 15 років (тривалість страхового стажу, що дає право на пенсію членам сім’ї, залежить від віку, в якому помер годувальник).

Розміри пенсій у зв’язку з втратою годувальника визначаються виходячи з розміру пенсії за віком померлого годувальника:

•  50 % пенсії за віком – на одного непрацездатного члена сім'ї;
  •  100 % пенсії за віком – на двох та більше непрацездатних членів сім'ї.

Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника не може бути нижче:

100 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, – на одного непрацездатного члена сім'ї (2093 грн);

120 % – на двох (2511,60 грн);

150 % – на трьох і більше непрацездатних членів сім'ї (3139,50 грн).

Пенсія в разі втрати годувальника за померлого/загиблого військовослужбовця.

Умови призначення та розміри визначені Законом України від 09.04.1992 року 2262 - XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (статті 29 – 42).

Пенсія в разі втрати годувальника за померлого/загиблого військовослужбовця призначається членам сім’ї, якщо годувальник:

•  помер/загинув у період проходження служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби або пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби;
  •  на час смерті отримував “військову” пенсію. Розмір пенсії залежить від причини смерті годувальника.

Якщо годувальник помер/загинув при виконанні обов’язків військової служби пенсія призначається:

•  у розмірі 70% грошового забезпечення померлого/загиблого годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї – батька, дружину (чоловіка), або іншого непрацездатного члена сім’ї померлого/загиблого годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім’ї (наприклад, дитина);
  •  у розмірі 50% грошового забезпечення померлого/загиблого годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї (крім батьків, дружини (чоловіка)), якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних члени сім’ї (наприклад, двоє дітей).

Якщо годувальник помер/загинув внаслідок нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби, пенсія обчислюється в розмірі 30% грошового забезпечення годувальника кожному члену сім’ї.

Пенсія в разі втрати годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї не може бути меншою, ніж два розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (4186 грн).

Пенсія у зв'язку з втратою годувальника за особу, постраждалу внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Порядок обчислення визначено Законом України від 28.02.1991 № 796 - ХІI “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (статті 54, 59) та Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Пенсія призначається у розмірі відшкодування фактичних збитків виходячи:

•  із заробітної плати, одержаної годувальником за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках;

або

•  з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника членам сімей працівників прокуратури.

Умови призначення та розміри визначені Законом України від 14.10.2014 № 1697 - VІІ “Про прокуратуру” (частина дев’ятнадцята стаття 86).

Призначається непрацездатним членам сім’ї прокурора або слідчого, які були на його утримані, за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника визначається із заробітної плати померлого годувальника:

•  60 % – на одного члена сім’ї;
  •  70 % – на двох і більше членів сім’ї.